لابراتوار دندان سازی ولیعصر

دارای مجوز رسمی ..... شماره تماس = 33675422 -021 ,, 475 1899 0912

۳ مطلب در فروردين ۱۳۹۷ ثبت شده است

دانلود رایگان جزوه مواد در دندانپزشکی

دانلود رایگان جزوه مواد در دندانپزشکی

مواد قالب گیری

هدف از قالب گیری در دندانپزشکی بدست آوردن وضعیت منفی صحیح و دقیقی است که تمام جزئیات فرم دندانها و فکین و مخاط را منعکس سازد. برای این منظور باید از ماده ای نرم و پلاستیکی استفاده نمود که پس از استقرار در محل در مدت زمان کوتاهی سخت گردد.

با ریختن قالب بدست آمده از گچ ،سیمان،آمالگام یا مس مدلی بدست می آید که کاملا مشابه ناحیه ای است که از آن قالب گیری شده و به قالبمثبت موسوم است.

خواص مناسب برای یک ماده قالب گیری

الف)خواص بیولوژیک

از ان جا که ماده قالب گیری در حین قالب گیری با انساج دهان تماس دارد باید عاری از هرگونه اثرسمی یا تحریکی باشد خطرات ناشی از بلع و تنفس ذرات ماده قالب گیری را نباید از نظر دور داشت.

ب) خواص فیزیکی

دارای پلاستیسیته کافی در حرارت دهان بوده و جزئیاتمورفولوژی دندان ها و بافت های دهانی را دقیقا ثبت نماید.

زمان گرفتن از ۵ دقیقه تجاوز نکند.

در هنگام سخت شدن دارای انبساط جزئی باشد.

عدم تغییر سکل دائمی هنگام بیرون آوردن از دهان

بعد از بیرون آوردن از دهان تغییر شکل ندهد.

خواص عملی

همچنین ماده قالب گیری باید ارزان قیمت و از نظر اقتصادی مناسب باشد و استفاده از آن احتیاج به وسایل فوق العاده نداشته باشد و طعم و بوی آن مناسب و خوش آیند باشد.


نام جزوه:مواد در دندانپزشکی

رشته:دندانپزشکی

تعداد صفحات:۳۱۹

حجم:۴٫۴۵ mb

لینک دانلود:جزوه مواد در دندانپزشکی

منبع:شبکه آموزشی پژوهشی ایران – مادسیج


دانلود مستقیم
عنوان: مواد در دندانپزشکی
حجم: 4.46 مگابایت
توضیحات: جزوه مواد در دندانپزشکی

http://rosedent.ir/

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
نوید غیاثی

چرا بیشتر ایرانیان خارج از کشور برای دندانپزشکی به ایران برمی‌گردند؟

«هیچ‌کجا دکترای ایران رو نداره. باسوادترین دکترای دنیا ایرانیا هستن.»

«می‌گن اون‌ور دنیا دندونپزشکی بدون درده. می‌گن اون‌ور دنیا فقط با هیپنوتیزم کار دندونپزشکی می‌کنن»

«دکتر راست می‌گن هر شیش ماه باید جرم‌گیری کنیم؟ یه دکتری تو تلویزیون می‌گفت.»

«می‌گن دندونپزشکی تو خارج مفته. اون‌وقت این‌جا من نصف حقوقمو باید بدم عصب‌کشی.»

گفت و گوهایی که احتمالن هر روز در مطب‌های دندانپزشکی شنیده می‌شود. 

۱. چگونه دندانپزشک بشوید؟ در ایران راه‌های متفاوتی هست که همه البته از دانشگاه می‌گذرد. دانشگاه دولتی دانشگاه آزاد و دانشگاه‌های خارج از کشور. اگر می‌خواهید در خودِ ایران درس بخوانید شما با سلام و صلوات در کنکور شرکت می‌کنید و اگر رتبه‌ی خوبی بیاورید در یکی از شصت دانشگاه دولتی یا چند دانشگاه آزاد پذیرفته می‌شوید و یا می‌روید مجارستان ارمنستان فیلیپین کشورهای اسکاندیناوی یا هندوستان هزینه را از جیب مبارک می‌پردازید برمی‌گردید ایران در امتحان ارزشیابی شرکت می‌کنید و اگر قبول شوید می‌توانید بدون محدودیت در هرجای ایران اقدام به کار یا تاسیس مطب کنید. 

فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ دولتی که شش‌ساله درس‌شان تمام می‌شود باید کمابیش به ازای سنوات تحصیل خدمت کنند هر شهری امتیاز خاصی دارد و افتتاح مطب در شهرهای بزرگ تابع مقررات خاصی است.

در کانادا شما می‌توانید بعد از دبیرستان به کالج بروید یا نروید. بعد از دوره‌ی یک‌ساله‌ی کالج باید یک لیسانس بگیرید. و بعد برای دانشکده‌ی دندانپزشکی اقدام کنید. اگر پذیرفته شوید و مصاحبه‌ها را قبول شوید در چهارسال شما در یکی از ده دانشگاه خصوصی دندانپزشک می‌شوید یعنی حدود هشت یا نُه سال کل پروسه طول می‌کشد. هزینه‌ی تحصیل چندصد هزار دلار است و باید در اقساط بازپرداخت شود. امکان تحصیل در امریکا و چندکشور دیگر هم فراهم است اما اگر شما دندانپزشک خارجی باشید ناگزیرید در امتحاناتی شرکت کنید و یا دوره‌ی تکمیلی بگذرانید که در این مقال نمی‌گنجد.

در کانادا «دندانپزشک تجربی» یا «کمک دندانپزشک تجربی» وجود خارجی ندارد. افرادی هستند به نام دندانساز یا دنچریست که دانشگاه می‌روند و فقط می‌توانند دست‌دندان بسازند. 

در کانادا شغلی وجود دارد به نام «بهداشت‌کار دهان و دندان» که پایه‌ی دندانپزشکی در کاناداست و اغلب خانم هستند احتمالن هزاران بهداشتکار خانم در این کشور و در مطب‌های دندانپزشکی کار می‌کنند. این شغل در ایران هم بوده. سال‌ها پیش در ایران مردانی را به عنوان بهداشتکار تربیت کردند و به روستاها و شهرهای کوچک فرستادند. مدرک‌شان فوق‌دیپلم بود. در دهه‌ی شصت شبی را جلوی مجلس صبح کردند و مجلس تصویب کرد بعد از قبولی در آزمون بروند و دندانپزشک بشوند. در حقیقت این تصمیم حلقه‌ی اتصال بیماران با دندانپزشک را از بین برد. شنیدم دانشگاه همدان از امسال این رشته را احیا کرده است. دیر است اما قابل تقدیر است. 

این‌جا دستیاران دندانپزشکی هم ملزم به رفتن به دانشگاه هستند و رده‌بندی دارند. بعضی‌شان می‌توانند عکس رادیوگرافی بگیرند و قالب‌گیری کنند بعضی نه. حرفه‌ای هم هست به نام مدیر کلینیک که اغلب نیاز به مدرک دانشگاهی یا گذراندن دوره‌های خاصی دارد.
پس وقتی وارد یک کلینیک استاندارد در کانادا می‌شوید با افراد مختلفی سر و کار خواهید داشت. منشی، دستیار، بهداشتکار، دندانپزشک و در موارد خاص مدیر کلینیک. اغلب کلینیک‌ها کارمندان زیادی دارند. کلینیک وایرتون‌دره‌ی ما یک منشی دو دستیار دو بهداشتکار و دو دندانپزشک دارد و کلینیک هانوور دو منشی دو دستیار یک هماهنگ‌کننده‌ی درمان سه بهداشتکار و دو دندانپزشک. مدیر کلینیک هم مشترک است.بعضی از این مشاغل در مطبی معمولی در ایران وجود ندارند.

چرا بیشتر ایرانیان خارج از کشور برای درمان دندانپزشکی به ایران برمی‌گردند؟ شما ممکن است با دندانپزشک‌تان رفیق یا فامیل باشید یا همین‌طوری از او خوش‌تان بیاید. همه‌ی این‌ها قابل درک است عوض کردنِ دندانپزشک آسان نیست اما بدانید و آگاه باشید که اولین و مهم‌ترین دلیل برای انجام درمان دندانپزشکی در ممالک محروسه ‌« هزینه » است و بس. ممکن است هزینه‌ی بلیت رفت و برگشت به ایران و انجام دندانپزشکی در ایران از هزینه‌ی درمان ریشه و روکش کردنِ فقط یک دندان در کانادا به دلار ارزان‌تر باشد. 

به‌طور کلی بدون شرکت‌های بیمه ما باید در مطب‌هامان را ببندیم و دنبال شغل دیگری باشیم چون دندانپزشکی در این‌جا رایگان نیست و گران هم هست. نمی‌خواهم تعرفه‌ها را مقایسه کنم اما هزینه‌های دندانپزشکی در کانادا به نسبتِ متوسط درآمد افراد بالاتر از ایران است و وجود شرکت‌های بیمه‌ی تکمیلی این نقیصه را جبران می‌کند ضمن این‌که افراد بیکار افراد معلول و بومیان کانادا حداقلی از پوشش را دارند. 

برای کسی که به دلار درآمد دارد و به ریال می‌پردازد ایران بهشتِ عمل زیبایی و گذاشتن ایمپلنت دندانی و کاشتن موست. 

حالا برسیم به افسانه‌ی شکایت از دندانپزشکان در کانادا. می‌گویند به ازای هر دندانپزشک در کانادا یک وکیل وجود دارد. چنین چیزی حقیقت ندارد. در سال گذشته 600 شکایت از دندانپزشکان ایالت انتاریو با یازده هزار دندانپزشک صورت گرفته. تعداد دقیق شکایت از دندانپزشکان در ایران مشخص نیست اما در سال 93، 12 هزار شکایت از پزشکان در ایران ثبت شده که دندانپزشکان در مقام سوم‌اند. پس در بهترین حالت مساوی هستیم. 

در پایان اعترافی هم بکنم. من دندانپزشک خوب در عمرم زیاد دیده‌ام هم در ایران و هم در کانادا دندانپزشکِ کم‌سواد و کلاه‌بردار هم دیده‌ام در هر دو جا. اشتباه در این حرفه هر روز اتفاق می‌افتد مثلن من امروز در هنگام درمان ریشه در یکی از ریشه‌ها فایلی شکستم. فایل نو و تازه بود اما در کسری از ثانیه شکست. چه کنم جز این‌که به بیمار توضیح بدهم و امیدوار باشم شرایط دندان بدتر نشود؟

می‌خواهم اعتراف کنم که باسواد بودن بااستعداد بودن دکترِ خوب بودن یا کلاهبردار بودن به ملیت افراد ربطی ندارد. همه‌ی این‌ها در هرجای دنیا بیشتر بر رابطه‌ای که پزشک با بیمارش می‌سازد استوار است و شاید همه‌ی این تفاوت‌ها که من گفتم ظاهری و فراموش‌شدنی باشد.

دکتر حامد اسماعیلون/دندانپزشک ایرانی مقیم کانادا
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
نوید غیاثی

آشنایی با شغل تکنسین لابراتوار دندان Dental lab-technician در کانادا


این رشته به دلیل تخصص بالاتر و نیاز به امکانات و تجهیزات گرانقیمت در کالج‌های کمتری آموزش داده می‌شود. شما می‌توانید با مشاهده یک دوره مربوطه در کالج جورج براون با جزییات چنین دوره آموزشی‌یی در یک کالج معتبر تورنتو آشنا شوید. البته معرفی این کالج به معنای برتری این دوره و این کالج بر دوره‌ها و کالج‌های دیگر نیست و فقط برای تقریب به ذهن است. اگر شما به تحصیل در چنین رشته‌ای علاقه‌مند هستید می‌بایست تحقیق مفصلی درباره انواع دوره‌ها و شرایط هر یک انجام دهید. کارشناسان گروه آموزشکنپارس نیز می‌توانند در این زمینه شما را یاری دهند. 

همانطور که می‌بینید این دوره به مدت سه سال و در ۶ سمستر ارائه می‌شود. حسن بررسی چنین برنامه‌ای در یک کالج معتبر که کاملا به تایید CDTO رسیده این است که شما می‌توانید دروس ارائه شده را با مواردی که خود تحصیل کرده‌اید مطابقت دهید و موارد اختلاف و تشابه را شناسایی کنید. 

هزینه سال اول این دوره (در سال ۲۰۰۹) ۷۶۹۹ دلار بوده که شامل شهریه، مواد مورد نیاز، خدمات دانشجویی و هزینه‌های جانبی می‌شود. 

وضعیت این رشته برای مهاجرین
روند جذب مهاجران در این رشته با نمونه‌های قبلی اندکی تفاوت دارد. در این نوبت فرد باید ابتدا مدارک شغلی و تحصیلی‌اش را به سازمان International Credential Assessment Services of Canada (ICAS) که وظیفه عمومی ارزیابی مدارک فارغ‌التحصیلان خارج کانادا را برعهده دارد، ارسال نماید. آنها این مدارک را به مرکز رسمی مربوطه (مثلا در انتاریو به College of Dental Technologists of Ontario) می‌فرستند. سپس امور از طریق سازمان رسمی مربوطه دنبال می‌شود.  این مقاله از سوی تیم 
در انتاریو CDTO با متقاضی تماس می‌گیرد و مجدداً و از طریق ارسال فرم‌های مربوطه از وی تقاضای ارائه مدارک و مستندات شغلی و تحصیلی می‌کند و در صورت فراهم بودن شرایط، وی را برای شرکت در آزمون ارزیابی دعوت می‌کند. مهم این است که متقاضی محدوده‌های زمانی deadline‌ اعلام شده را کاملا رعایت کند و در زمان مورد نظر همه مدارک را فراهم و ارسال نماید. اگر مدارک نقصان داشته باشد موارد ناقصی به وی اعلام شده و از وی تکمیل آنها خواسته می‌شود.  

سپس متقاضی با پرداخت هزینه‌های مربوطه می‌تواند در این آزمون شرکت کند که از بخش‌های مختلفی تشکیل شده و شامل دو بخش مکتوب (یک آزمون تئوری و یک آزمون مربوط به مقررات استانی و اخلاق حرفه‌ای) و یک بخش عملی است. چنانچه در همه بخش‌ها موفق باشد رجیستر می‌شود اما اگر در هر بخش نمره را نیاورد باید مجددا و در مدت ۳ سال بعد از اولین آزمون در آنها شرکت کرده و موفق شود. بعد از آن این امکان از وی سلب می‌شود. در واقع، هر مهاجر ۳ سال برای ورود به این شغل فرصت دارد. بر اساس اطلاعات مرکز مربوطه در انتاریو، تمام این مسیر بین ۵ ماه تا ۳ سال و بسته به توانایی و آمادگی متقاضی طول خواهد کشید.

ممکن است به عنوان مدارک از شما توصیه‌نامه از مراکز کاری قبلی یا نظایر اینها را طلب کنند پس تا زمانی که در ایران حضور دارید با تامین مدارک مربوطه خود را برای مواجهه با ضرورت‌های قانونی مراجع کانادایی آماده کنید. 

همچنین چون امکان دارد عناوین برخی از دروس دانشگاهی شما با مشابه کانادایی آن تفاوت داشته باشد بهتر است شرح دروس course description تحصیلات خود را از دانشگاه محل تحصیل یا سایر مراجع معتبر تهیه کرده و فعالیت‌های قانونی مربوطه را انجام دهید تا در صورت نیاز آنها را به مراجع کانادایی ارائه دهید. 

آینده شغلی در کانادا

بر اساس آمار سال ۲۰۰۷ متوسط درآمد این شغل در تورنتو ۱۵.۵ دلار در ساعت بوده است. متاسفانه اطلاعات جزیی تورنتو در این جدول رسمی نیامده است اما مقایسه آن با درآمد تعدادی دیگر از شهرهای انتاریو نشان می‌دهد که درآمد شاغلین در این استان بین حداقل ۱۵.۵ تا حداکثر ساعتی ۳۱.۲۵ دلار در تغییر است و درآمد همه شهرها از تورنتو بیشتر است. البته به نظر می‌رسد گردآوری اطلاعات از تورنتو محدود بوده و نباید این اعداد را مرجع تصمیم‌گیری دانست. همین آمار نشان می‌دهد که متوسط درآمد این رشته در کل کانادا ۲۴.۸۸ دلار (حدود ۵۲ هزار دلار برای شغل تمام‌وقت) که در نتیجه قطعاً رقم حداکثر پرداخت ساعتی آن باید از ۳۰ دلار بیشتر باشد. 

برآورد نهادهای دولتی این است که وضعیت این شغل در حال حاضر در وضعیت خوب قرار دارد که معنای آن نرخ پایین بیکاری و یافتن آسان کار برای متخصصین این رشته است. همین برآورد معتقد است که به دلیل پیری جمعیت، افزایش متوسط درآمد جامعه و نیاز آنها به مراقبط بیشتر از دندان‌ها همین وضعیت خوب در آینده تداوم خواهد داشت. 

نکته‌ای که در مورد فعالین این رشته مهم است آشنایی با تکنیک‌ها و مواد مختلف برای کار است. همانند ایران، به هر میزان که متخصص این رشته با شرکت در سمینارها و کارگاه‌های تخصصی و دریافت گواهی‌نامه‌ها و سایر مدارک مربوطه از شرکت‌های معتبر بتواند به کارفرمایان نشان دهد که با طیف بیشتری از تکنیک‌ها، مواد و تجهیزات آشنا است شانس خود را برای یافتن کار با درآمد رقابتی‌تر بیشتر کرده است. 
همچنین یک وضعیت ایده‌آل برای شاغل این رشته راه‌اندازی لابراتوار خود (پس از آشنایی کامل بازار و شناساندن خود به مشتری‌های احتمالی) و استفاده از مزایای خوداشتغالی در سیستم مالی-مالیاتی کاناداست

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
نوید غیاثی